تجهیرات معاینه فنی چیست و قیمت دستگاه معاینه فنی چقدر است؟
20
سپتامبر

تجهیرات معاینه فنی چیست و قیمت دستگاه معاینه فنی چقدر است؟

تجهیزات معاینه فنی، یکی از مهم ترین ابزارها برای تضمین ایمنی خودروهاست. این دستگاه‌ ها از طریق انجام آزمون های مختلف، اشکالات و نقصانات فنی خودروها را شناسایی می کنند و به صورت دقیق و کامل، مشخص می کنند که آیا خودرو با شرایط ایمنی و قوانین راهنمایی و رانندگی سازگار است یا خیر. هزینه دستگاه معاینه فنی بستگی به نوع و سایز خودرو دارد.

تعریف تجهیرات معاینه فنی

تجهیزات معاینه فنی خودروها شامل دستگاه‌هایی است که برای انجام معاینه فنی خودروها استفاده می‌شود. این دستگاه‌ ها قادر به انجام تست‌های مختلف بر روی خودروها هستند و با اندازه‌گیری پارامترهای مختلف از جمله سطح آلاینده‌ ها، وضعیت ترمز، شرایط روانکاری و …، سلامت و عملکرد خودرو را بررسی می ‌کنند.

خرید تجهیزات معاینه فنی از داینوکار

تعریف تجهیرات معاینه فنی

تجهیزات معاینه فنی در اکثر کشورها، از جمله ایران، به منظور حفظ ایمنی جاده‌ها و جلوگیری از وقوع تصادفات، اجباری شده است. بنابراین، مالکان خودروها باید به صورت دوره‌ای به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند تا سلامت و عملکرد خودرو را بررسی کرده و در صورت نیاز، تعمیرات لازم را انجام دهند. همچنین، برای خودروهایی که شش سال از تاریخ تولید آن‌ها می ‌گذرد، معاینه فنی دو بار در سال الزامی است.

اهمیت تجهیرات معاینه فنی

تجهیزات معاینه فنی خودرو به طور مداوم باید تعمیر شوند تا بتوانند به طور دقیق و صحیح عمل کنند. این تجهیزات شامل دستگاه‌های آزمایش گاز خروجی، تعیین آلاینده‌ های محیطی، بررسی سیستم ترمز، بررسی سیستم رانندگی و غیره هستند. تجهیزات معاینه فنی خودرو باید در هر سال معاینه شوند تا از سلامت و ایمنی آنها اطمینان حاصل شود.

تجهیزات معاینه فنی در دستگاه‌های معاینه فنی خودرو، نقش بسیار مهمی در ایمنی و سلامت رانندگان و سایر عابران راه‌ها ایفا می‌ کنند. به همین دلیل، تجهیزات معاینه فنی باید به صورت دوره‌ای تعمیر و نگهداری شوند تا بتوانند به طور صحیح و دقیق عمل کنند. در صورتی که تجهیزات معاینه فنی به طور دوره‌ای تعمیر و نگهداری نشوند، دقت و صحت آنها کاهش می‌یابد و این موضوع می‌ تواند منجر به عدم تشخیص درست و به موقع مشکلات فنی خودروها شود.

این موضوع می‌تواند خطراتی را برای رانندگان و سایر عابران راه‌ها ایجاد کند. بنابراین، تعمیر و نگهداری تجهیزات معاینه فنی خودرو بسیار مهم است و باید به طور دوره‌ای انجام شود. همچنین، تعمیرات باید توسط فنی‌کاران مجرب و متخصص انجام شود تا بتوانند به طور دقیق و صحیح با مشکلات تجهیزات معاینه فنی خودرو برخورد کنند.

انواع تجهیرات معاینه فنی

تجهیزات معاینه فنی شامل دستگاه های اندازه گیری، ابزارهای تست و تجهیزات ایمنی است.

دستگاه های اندازه گیری شامل دستگاه های سنجش آلاینده‌های هوا، دستگاه های سنجش سطح صدا، دستگاه های سنجش پایداری خودرو و دستگاه های سنجش انحراف چرخ‌ها می‌شوند. این دستگاهها جهت انجام معاینه فنی خودرو استفاده می‌شوند.

ابزارهای تست شامل دستگاههای تست ترمز، دستگاههای تست جلوبندی، دستگاههای سیستم سوخت سنج، دیاگ و نرم‌افزارهای یکپارچه می‌شوند. این ابزارها جهت بررسی و تست عملکرد قطعات و تجهیزات خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تجهیزات ایمنی شامل دستگاههای اعلام حریق، دستگاههای اعلام سرقت، دستگاههای اعلام حوادث و دستگاههای ایمنی راننده و مسافر هستند. این تجهیزات جهت افزایش ایمنی در خودروها و جلوگیری از وقوع حوادث جاده‌ای به کار می روند.

قیمت دستگاه معاینه فنی

قیمت دستگاه معاینه فنی به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • برند دستگاه معاینه فنی
  نوع دستگاه معاینه فنی (سبک یا سنگین)
  قابلیت های دستگاه معاینه فنی
  کیفیت دستگاه معاینه فنی
  تکنولوژی استفاده شده در دستگاه معاینه فنی
  امکانات جانبی دستگاه معاینه فنی

همچنین، قیمت دستگاه معاینه فنی ممکن است در مناطق مختلف کشور متفاوت باشد. برای مثال، در مناطق شهری قیمت دستگاه معاینه فنی ممکن است بیشتر از مناطق روستایی باشد.

پیشنهاد ویژه:  خرید تجهیزات کارشناسی خودرو

سخن پایانی

تجهیزات معاینه فنی در کشورهای مختلف جهان، جزء مهم ترین مواردی است که برای تضمین ایمنی وسایل نقلیه در جاده ها به کار می رود. در ایران نیز، معاینه فنی وسایل نقلیه از جمله خودروها، موتورسیکلت ها و دیگر وسایل نقلیه، برای اطمینان از سلامت و سلامتی آنها، بسیار حائز اهمیت است.

به طور کلی، برای انجام معاینه  فنی خودروها، تجهیزاتی مانند دستگاه اکسیژن ‌سنج، دستگاه تعیین آلایندگی، دستگاه اندازه‌گیری فرمان و تعیین زاویه چرخش، دستگاه ترمزسنجی و دستگاه تعیین سطح صوتی مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

برای قیمت و خرید تجهیزات معاینه فنی با کارشناسان داینوکار در تماس باشید.