دستگاه تست باطری خودرو
22
فوریه

نحوه کارشناسی با دستگاه تست باتری خودرو

دستگاه تست باطری خودرو : یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خودرو باتری ماشین است. بخش قابل توجهی از بخش‌های داخلی و خارجی یک خودرو با برق کار می‌کند و این برق از طریق باتری ماشین تامین می‌شود. به همین دلیل اگر این بخش مهم و حیاتی از ماشین دچار مشکل شود ممکن است مشکلات جدی برای خودرو شما رخ دهد و با مشکلات جدی روبرو شوید. به همین دلیل لازم است که هر از چندگاه یکبار این وسیله مهم ماشین خودتان را چک کرده و تست کنید. علاوه بر این موضوع حتماً  پیش از خرید خودرو باتری را آن را تست کنید. در این مقاله از سایت قصد داریم تا شما عزیزان را به صورت کامل با روش‌های تست باتری خودرو بیشتر آشنا کنیم. پس اگر شما هم صاحب خودرو هستید و قصد دارید که ماشین خریداری کنید. در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

دلایل اهمیت استفاده از دستگاه تست باتری خودرو

باتری خودرو یکی از مهم‌ترین قطعات ماشین شما است. مهم‌ترین وظیفه باتری خودرو این است که  هنگام روشن شدن موتور، استارت را فعال کرده و جریان برق را تامین کند. همچنین از دیگر وظایف باتری ماشین زمانی است که موتور ماشین خاموش می‌باشد. در این حالت باتری خودرو شما این قابلیت را دارد که جریان برق را برای سایر بخش‌های ماشین که با برق کار می‌کنند ارسال کرده و نیاز برقی خودرو را در زمان خاموش بودن فراهم کند. از جمله این موارد می‌توان به قطعات و بخش‌هایی مثل، سیستم صوتی، دزدگیر خودرو، چراغ‌ها، بالابرهای شیشه‌های خودرو، بخاری و سایر بخش‌های برقی خودرو اشاره کرد. البته باید توجه داشت که تمامی این موارد بسته به سطح طبیعی شارژ باتری خودرو دارد.

بررسی وضعیت نرمال بودن شارژ باتری ماشین و تست باتری خودرو

در خصوص تست باتری خودرو می‌توان اینطور گفت که اگر قصد دارید از سلامت باتری وسیله خود اطمینان پیدا کنید و آن را بررسی نمایید نیاز به وسایل اندازه گیری برای ولتاژ دارید. کافی است خودرو را خاموش کنید. سپس دو سر سیم‌های دستگاه اندازه گیری را به دو قطب باتری متصل نمایید. در این صورت اگر باتری شارژ کامل باشد باید عددی معادل 12.7 را نشان دهد. سپس خودرو را روش نمایید و مجددا دستگاه را به آن وصل کنید. در این حالت نیز باید عدد 13.7 و یا 14.7 را بر روی دستگاه خود مشاهده کنید. در غیر این صورت امکان دارد که باتری خودرو شما دچار مشکل شده باشد.

دستگاه تست باتری خودرو و سیستم شارژ بدون استفاده از دستگاه تستر ولتاژ

در روش قبلی شما برای تست باتری خود به دستگاه تستر نیاز داشتید . این در صورتی است که می‌توانید این کار را به شیوه‌های دیگری نیز انجام دهید. در این روش از تست باتری خودرو باید ابتدا ماشین خود را استارت زده و روشن کنید. بعد از روش شدن خودرو و با روشن‌کردن چراغ‌های نور بالای جلو، سلامت برقی ماشین را آزمایش کنید.

در این حالت اگر چراغ‌های خودرو نور کمی دارند، به این معنی است که یا باتری خودرو شما در حال خالی شدن بوده و یا باتری شارژ بسیار کمی دارد. البته توجه داشته باشید که این حالت می‌تواند گویای این مشکل باشد که دینام خودرو با مشکل روبرو شده و اصلاً برقی توسط دینام تولید نشده و به باتری ماشین منتقل نمی‌شود.

همچنین در ادامه تست باتری خودرو اگر با بیشتر کردن دور موتور و درجا گاز دادن به خودرو چراغ‌ها نور بیشتری دارند، یعنی دینام مقداری جریان برق تولید می‌کند و دینام یک عملکرد نسبی دارد، اما این جریان برق به ‌اندازه کافی نبوده و باتری را به‌ درستی شارژ نمی‌کند. در نهایت نیز اگر که چراغ‌های خودرو روشنایی و نور معمولی و طبیعی خود را دارند و با زیاد کردن و یا کم کردن دور موتور تغییری در اندازه شدت نور آن‌ها دیده نمی‌شود، به این معناست که سیستم شارژ خودرو شما و باتری به طور عادی کار می‌کنند و از سلامت لازم برخوردار هستند.

جمع بندی

در این مقاله سایت داینو کار به بررسی روش‌های کارشناسی و تست باتری خودرو پرداختیم و مهم‌ترین مواردی که در این خصوص را لازم دارید برای شما عزیزان شرح دادیم. همچنین برای تست باتری خودرو می‌توانید از روش ساده و سریع تر رنگ درون نشانگر باتری نیز استفاده کنید که توضیحات آن بر اساس نوع باتری بر روی خود باتری نصب شده است.  همچنین شما عزیزان می‌توانید جهت خرید دستگاه تست باطری خودرو و خرید تجهزات کارشناسی خودرو به بخش فروشگاه مراجعه نمایید. از اینکه تا انتهای این مطلب همراه ما بودید از شما عزیزان کمال تشکر را داریم.